Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü Gezici Mamografi Kanser Tarama Aracı Teslim Edildi

Toplum Tabanlı meme kanseri taramasında kullanılmak üzere Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğünün Mobil Kanser Tarama Aracı çalışmaya başladı.

Kanser günümüzde modern tıptaki gelişmelere rağmen dünyada birinci, ülkemizde ise ikinci ölüm nedenleri arasında yer alarak önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Kanser küresel bir sorundur ve her yaşta görülebilir. Tanı ve tedavisi birçok farklı uzmanlık dalının işbirliğini gerektiren, hem tıbbı hem mali açıdan meşakkatli bir süreci olan kanser erken tanı konulduğunda yüksek oranda tedavi edilebilir ve korunulabilir bir hastalıktır. Kanserin artan sıklığı, önemi ve maliyeti; kanserin önlenmesi, erken tanı ve tarama faaliyetlerini ön plana çıkarmaktadır.
 
Bu amaçla; 
-Bölge halkının meme kanseri hakkında bilgilendirilmesi  
-Bölgede yapılacak meme kanseri taraması ile erken tanı konulmasının sağlanarak kansere bağlı ölümlerin azalması neticesinde yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlanması. 
-Meme kanserinin kadın sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltması. 
-Meme kanseri taraması ile erken tanı konularak, sağlık harcamalarının azaltılması
-Ülke ekonomisine olumlu katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
-Yozgat İlinde Merkezde ve İlçelerinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri, ayrıca Toplum Sağlığı Merkezlerinde görevli sağlık personelleri, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları tarafından kanserle mücadele çerçevesinde meme kanseri le ilgili tarama programları yürütülmektedir. 
 
Ultramedikal  Cİhazlar San. ve Tic. Ltd. Şti.  olarak bizlerde bu programa dahil olmaktan gurur duyuyoruz.
 

http://www.yozgat.hsm.saglik.gov.tr/haber_detay.asp?haberID=1012